Ubezpieczenia dla rolników: jakie są?

Ubezpieczenia dla rolników: jakie są?Dostępne w towarzystwach ubezpieczeniowych ubezpieczenia dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Wśród tych drugich są polisy przygotowane przez ubezpieczycieli specjalnie z myślą o przedstawicielach różnych zawodów. W grupie tych ubezpieczeń nie mogło się zabraknąć również tych dla rolników. Jakie są (dobrowolne) ubezpieczenia dla rolników?

Klimat w naszym kraju od dłuższego czasu mocno się zmienia, staje się coraz bardziej dynamiczny, zwiększa się więc liczba nagłych, bardzo niszczących zjawisk pogodowych. Wiatry wiejące z siłą huraganu zdarzają się coraz częściej; wiosną, ale także i w innych porach roku coraz częściej dochodzi do podtopień; na szczęście powodzie nie zdarzają się zbyt często. Tego typu zjawiska pogodowe (a wymieniliśmy nie wszystkie) mogą być przyczyną częściowego lub całkowitego zniszczenia upraw. Mogą także zniszczyć cały lub znaczną część majątku. Towarzystwa ubezpieczeniowe, które działają w naszym kraju przygotowały specjalną ofertę – dobrowolne ubezpieczenia dla rolników. Rolnicy powinny więc rozważyć, czy nie warto się ubezpieczyć.

W ramach dobrowolnego ubezpieczenia rolnicy mogą otrzymać odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń, gdy w ich gospodarstwie dojdzie do szkód będących efektem:

  • długotrwałych deszczy;
  • W tym przypadku odszkodowania zostaną wypłacone pod warunkiem, że prędkość wiatru przekraczała 16 m/s;
  • upadku drzew albo masztu;
  • naporu śniegu;
  • zalania;
  • dymu i sadzy.

W ramach dobrowolnego ubezpieczenia rolnicy mogą objąć ochroną dodatkowo również budynki mieszkalne, gospodarcze oraz elementy małej architektury ogrodowej. W ramach dodatkowego ubezpieczenia istnieje możliwość wykupienia polisy, która obejmie ochroną również kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne, np. w Gothaer: https://www.gothaer.pl/pl-dla-ciebie-produkt/58319/gospodarstwo-rolne/dobrowolne-ubezpieczenie-rolne-goagro

Rolnicy mogą ubezpieczyć także zwierzęta gospodarskie. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych polisy te są sprzedawane z dopłatą ze strony budżetu państwa. Budżet państwa do tych składek dopłaca aż 50 procent. Ubezpieczeniem dobrowolnym jest również agrocasco: ubezpieczenie na wzór polisy autocasco dla samochodów osobowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz